شفت یا شافت اتومبیل چیست

شفت یا شافت اتومبیل چیست ؟

انتقال دادن قدرت در اتومبیل از موتور به چرخ‌ ها توسط سیستم‌ های زیادی به طور متوالی صورت می‌ گیرد . بنابراین به غیراز اهمیت بالای عملکرد درست هر کدام از این سیستم‌ ها ، برقراری ارتباط کامل و دقیق بین آن ‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . شفت یکی از اجزایی می باشد که این ارتباط را برقرار می سازد . بنابراین شفت اتومبیل را می‌ توان قسمتی از سیستم انتقال قدرت آن دانست که نیروی چرخشی موتور را به اجزای مختلف انتقال می دهد .

توضیحی دیگر از شفت :

شفت یا شافت در لغت به معنی محور می باشد . این محور امکان دارد متحرک یا ثابت باشد . در صورت ثابت بودن این محور می ‌تواند تنها نقش تکیه ‌گاه بعضی اجزای بزرگتر را داشته باشد و برای نگه‌ داشتن دو یا سه سیستم در کنار یکدیگر و در ارتباط با همدیگر به کار می رود . ولی در صورت متحرک بودن می ‌تواند نیروی مورد نیاز آن را به حالت رفت و برگشتی و یا چرخشی از یک سیستم به سیستمی دیگر انتقال دهد . بر اساس این عملکرد شفت دارای ساختار متفاوتی در بدنه خود می باشد . به این سبب می توان گفت که شافت‌ های ثابت به صورت یک محور و یا میله ثابت وجود دارند و شافت ‌های متحرک اکثرا زاویه‌ دار یا مفصلی می باشند .

نا گفته نماند که این قطعه اکثرا چند تکه ساخته می‌ شود و از جنسی که تحمل بار وارد شده حاصل از تنش‌ های ناشی از انتقال دادن قدرت را داشته باشد . همچنین در نظر داشته باشید که شفت باید سبک باشد . چرا که وزن سنگین آن ‌ها در انتقال بهینه قدرت بسیار تاثیر گذار خواهد بود و سبب می ‌شود که بخش بسیار مهمی از انرژی به واسطه خود این قطعه جذب شده و در نهایت در فرآیند انتقال هدر رود . بنابراین شفت از فولاد آلیاژی سخت ‌کاری‌ شده ساخته شده است .

در صورت تمایل به مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع کلیک کنید