پمپ روغن چیست و علت استفاده کردن از آن در خودرو

پمپ روغن چیست ؟

قطعات بسیاری در اتومبیل وجود دارند که با عملکرد درست آنها روشن شدن و حرکت کردن آن میسر می شود . اجزای خودرو همچون  پمپ بنزین ، شمع ها و وایر شمع ها ، باتری ، دینام و … همه باید به درستی کار کنند تا بتواند باعث  تامین امنیت راننده و سرنشینان اتومبیل در حال حرکت باشد.

 

علت استفاده از پمپ روغن در اتومبیل :

موتور یا پیشرانه یکی از پیچیده ترین قسمت های هر اتومبیلی می باشد و اکثرا خودروسازان برای بهبود عملکرد و راندمان موتور تلاش بسیاری انجام می دهند . قطعات هایی که در موتور اتومبیل وجود دارند که در فشار و دمای کاری بالایی قرار دارند و همچنین سرعت حرکت این قطعه ها در موتور بسیار بالا می باشد . به هنگامی که پیستون درون سیلندر در حال حرکت می باشد ، بین این اجزا و قطعات فلزی اصطکاک بسیار زیادی اتفاق می افتد که این اصطکاک باعث مستهلک شدن این قطعه ها و در نتیجه باعث از بین رفتن آنها به مرور زمان می شود . همچنین همانطور که می دانید وجود داشتن اصطکاک باعث تولید گرما هم می شود و یکی از مهمترین وظایف روغن موتور خنک سازی همین قطعات می باشد .

طراحان خودرو برای جلوگیری از افزایش دمای موجود و همچنین فرسوده شدن قطعات موتور از روغن های مخصوصی استفاده می کنند که در دمای بالا خاصیت روان کنندگی خود را از دست نمی دهند . اما برای به جریان درآوردن روغن موتور در موتور نیاز است تا از قطعه ای به نام پمپ روغن یا اویل پمپ استفاده کنند . روغنی که در داخل کارتر وجود دارد با فشار توسط یک پمپ به قطعات موتور اتومبیل رسیده و از اصطکاک شدیدی که در بین این قطعات هستند و باعث افزایش دمای آنها می شود جلوگیری می کند . به این پمپ که نقشی اساسی و مهم در خودرو بر عهده داشته و نیروی محرکه خود را توسط میل لنگ به دست می آورد ، اویل پمپ یا پمپ روغن (oil pump)گفته می شود.

همچنین شما میتوانید برای مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع کلیک کنید