دیفرانسیل خودرو چیست ؟

 

دیفرانسیل خودرو چیست ؟

دیفرانسیل یا همان محور متحرک خودرو وسیله‌ ای در زیر خودرو می باشد که نیروی گیربکس را به چرخ‌ های محرک خودرو منتقل می کند . در واقع در خودرو های مختلف امکان دارد که تنها دو چرخ حرکت کنند و دو چرخ دیگر به واسطه‌ ی حرکت آن دو به حرکت هستند . بعضی اوقات هم امکان این وجود داشته است تمام چهار چرخ در حال حرکت کردن می باشد . اما در هر حال حرکت آن‌ ها بستگی به حرکت دیفرانسیل‌ ها داشته است . دیفرانسیل همینطور علاوه بر ارسال نیروی گشتاور موتور و قوای محرکه‌ ی گیربکس به چرخ‌ ها ، نیرو تولید شده را نسبت به نیاز هر یک ما بین آنها تقسیم می شود . در این صورت به واسطه دیفرانسیل چرخ‌ ها با سرعتی بسیار متفاوت اما با نیرویی در عین حال برابر در حال چرخیدن می باشند . در واقع دیفرانسیل در خودرو مجموعه‌ ای از چرخ دنده‌ ها وجود دارد که وظیفه آن تغییر دادن 90 درجه ای نیروی تولید شده به واسطه گیربکس و ایجاد کردن اختلاف سرعت در چرخ های محرک را در شرایطی متفاوت را به عهده دارد . به عبارتی می توان گفت علاوه بر انتقال  دادن و تقسیم متناسب نیرویی که تولید شده است ، دور عمودی گشتاور را به دور افقی آن تبدیل خواهد کرد . البته نیازی به حضور دیفرانسیل و عملکرد متفاوت آن از زمانی قابل احساس می باشد که گردش سریع چرخ‌ های عقب در پیچ‌ ها برای رانندگان سبب ایجاد دردسر می باشد . چرا که با یکیسان  بودن سرعت چرخ‌ ها در پیچ‌ ها خودرو به احتمال بسیار زیاد واژگون شود . به این صورت که در پیچ‌ ها چرخی که سمت خارج پیچ است نیازی به حرکت سریع ‌تر داشته تا از این مشکل بتواند جلوگیری کند . برای حل این مشکل به وجود آمده دیفرانسیل وارد عرصه‌ ی ساز و کار خودروسازی شد .

دیفرانسیل‌ های باز :

این مدل از دیفرانسیل نسبت به مدل های دیگر آن کاربرد زیاد تری دارد که در انواع مختلف خودروها به جز مدل‌ های آفرود و اسپرت به کار گرفته می شود . ارزان بودن آن‌ ها و قیمت تمام‌ شده‌ ی پایین آن ها را از علل پرکاربرد بودن آن ها می باشد . این نوع از دیفرانسیل ، گشتاور منتقل شده از موتور خودرو را بین دو چرخ تقسیم می کند و در صورتی که هریک توانایی چرخش با سرعت‌ های متفاوت را دارند . اما نمی توانند گشتاور را کنترل کنند . به عبارتی باید گفت در صورتی که  یکی از چرخ‌ ها به صورت کامل روی زمین نبوده باشد ، تمام نیروی ارسال شده از گیربکس به همان چرخ منتقل می ‌شود و چرخی که روی زمین واقع است و قادر به حرکت درآوردن خودرو است بدون استفاده می شود  . البته باید توجه داشت که در امروزه این مشکل به واسطه ی سیستم‌ های کنترل پایداری تا حدی قابل رفع شدن هستند .

پلوس اتومبیل چیست ؟

پلوس اتومبیل را یکی از اجزای اصلی دیفرانسیل می نامند . دیفرانسیل هم یکی از مهم‌ ترین قسمت های سیستم انتقال قدرت اتومبیل می باشد . در حقیقت نیروی تولید شده توسط موتور پس از طی مسیر خود از کلاچ ، گیربکس ، میل گاردان به دیفرانسیل می ‌رسد . در این مرحله می باشد که قدرت از راه دیفرانسیل به چرخ‌ های متحرک اتومبیل منتقل می ‌شود . منتقل کننده ‌ی اصلی نیروی محرکه به چرخ‌ ها پلوس می باشد که از یک طرف به دیفرانسیل و از طرف دیگر به چرخ‌ های متحرک اتومبیل متصل می باشد . نسبت به نوع دیفرانسیل اتومبیل پلوس روی چرخ‌ های عقب ، جلو یا دو ردیف چرخ‌ های اتومبیل مستقر است . به عبارتی دیگر پلوس میله ‌ای می باشد که ما بین دیفرانسیل و چرخ‌ ها قرار گرفته است و ضمن اتصال این دو قسمت ، انتقال نیروی چرخشی دیفرانسیل به چرخ‌ ها را عهده دار است . پس میتوان گفت این قطعه در دو طرف دیفرانسیل و برای برقراری ارتباط با هر چرخ به صورت جداگانه استفاده می ‌شود و در قسمت اتصال به چرخ‌ ها فرمی متحرک و مفصل گونه است . این نوع حالت خم شونده و متحرک برای جلوگیری از شکستگی پلوس هنگام دور زدن اتومبیل می باشد .

تفاوت های بین پلوس خودرو های دیفرانسیل عقب با دیفرانسیل جلو :

انتقال دادن قدرت موتور به چرخ‌ ها، در اتومبیل های دارای دیفرانسیل عقب ، به این صورت می باشد که نیرو از گیربکس به میل گاردان و از راه آن به دیفرانسیل انتقال داده می‌ شود . سپس پلوس‌ها که رابطی بین دیفرانسیل و چرخ‌ ها هستند که این نیروی چرخشی را به به چرخ ‌ها انتقال می دهند و در نهایت باعث حرکت اتومبیل می شوند . ولی در اتومبیل های دارای دیفرانسیل جلو یا محور محرک جلو نیرو دیفرانسیل داخل جعبه دنده قرار داده می شود . به همین علت گیربکس این اتومبیل ها اکثرا بزرگتر از گیربکس اتومبیل های دارای دیفرانسیل عقب هستند . در اتومبیل های محور محرک عقب ، دیفرانسیل در یک سیستم و پوسته‌ ی جدا بر روی اکسل عقب اتومبیل باید نصب ‌شوند . در خودرو های دارای دیفرانسیل جلو ، نیرو در مسیر انتقال خود به صورت مستقیم از گیربکس به دیفرانسیل منتقل داده می شود . و در نهایت از دیفرانسیل که درون جعبه دنده قرار دارد به پلوس‌ های دو سر آن ارسال داده شده و از طریق آن‌ ها به چرخ‌ ها می ‌رسد . در نتیجه بدین ترتیب در اتومبیل های دارای دیفرانسیل جلو هدررفت قدرت و نیرو کاهش می یابد ، البته نا گفته نماند که انتقال قدرت با سرعت بیشتری انجام شده و علاوه بر اینکه گاردان از اتومبیل حذف شده است و وزن آن کاهش می یابد .

منبع : امداد خودرو کرج

2 دیدگاه دربارهٔ «دیفرانسیل خودرو چیست ؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع کلیک کنید