ترموستات خودرو

آشنایی با ترموستات خودرو و ساختار آن

ترموستات خودرو

برای ثابت نگه داشتن دمای یک دستگاه و یا یک محدوده ی خاص، از دستگاهی به نام ترموستات استفاده می شود. ترموستات خودرو وظیفه دارد این کار را در محدوده موتور خودرو انجام دهد. به این معنا که این قطعه با جایگیری در میان موتور و رادیاتور آن، دمای موتور را در درجه مشخصی نگه می‌دارد. بهترین دما برای عملکرد موتور ، حدود 85 درجه سانتی‌گراد است. اگر دمای موتور از این مقدار بیشتر یا کمتر شود، عملکرد خودرو با مشکل مواجه می شود.

ترموستات خودرو چیست؟

موتور خودرو برای اینکه در انجام صحیح وظایفش به مشکل نخورد، باید در دمای مشخصی یعنی حدود 85 درجه سانتی گراد فعالیت کند. اگر این دما از حد مورد نظر کمتر شود، روغن موتور غلیظ می شود و نمی تواند قطعات داخلی موتور را روغن کاری کند. همچنین اگر دما حد مشخص شده بیشتر شود، روغن موتور بیش از حد رقیق شده و خاصیت خود را از دست می دهد. بنابراین باید دستگاهی برای پایش دمای موتور در نظر گرفته شود تا فرایند تنظیم دما تحت نظارت دقیق آن انجام شود. ترموستات در خودرو به همین منظور استفاده می شود و همچنین از فرسایش قطعات موتور در اثر نوسانات دمایی جلوگیری می کند.

ترموستات خودرو
ترموستات خودرو

ادامه توضیح ترموستات 

وجود ترموستات در خودرو به عملکرد صحیح سیستم خنک کننده موتور کمک بسزایی می کند. اگر سیستم خنک کننده نتواند وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، باعث می شود موتور خودرو جوش بیاورد. علاوه بر این، وقتی در مواقعی که موتور ماشین سرد است، ترموستات کمک می کند تا به دمای عملکردی مناسبی برسد. بنابراین، این باور که ترموستات در خودرو تنها برای خنک کردن موتور خودرو استفاده می شود، باوری غلط  است.

انواع ترموستات خودرو

ترموستات ها انواع گوناگونی دارند که در خودرو های امروزی معمولا دو نوع مورد استفاده قرار می گیرد:

ترموستات الکترومکانیکی:

برای قطع و وصل مدار الکتریکی از فرمان حسگر حرارتی پیروی می‌کند. در این مدل از دو نوع حسگر دما استفاده شده است. یکی از آنها بر مبنای انبساط مایع و دیگری بر مبنای انبساط فلز عمل می‌کند.

ترموستات الکترونیکی:

در این مدل، یک رله مینیاتوری با فرمانی از سمت سنسور دمایی صورت می‌پذیرد.

اجزای اصلی ترموستات خودرو

  • سوپاپ
  • فنر
  • سوپاپ فرعی
  • سیلندر بازشونده
  • حلقه مسدودکننده

 

منبع : khodrobarebrahimi.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع کلیک کنید